Cennet Ada Meeru (Maldivler)

Nasıl başlarsan öyle devam eder derler. Biz de bu mottoyla hayatımızdaki en anlamlı başlangıcın unutulmaz olmasını istedik ve Meeru’ya doğru yola çıktık. (Yola çıkmadan önceki aşamaları öğrenmek isterseniz Maldivler’de Balayı adlı yazımı okuyabilirsiniz.)

Adaya ayak bastığınız gibi maldivli dostlar sizi ellerinde soğuk kokteyl ve kolonyalı bezlerle karşılıyor. Speedboat ile yaptığınız sallantılı seyahat  sonrası odanıza giriş yapana kadarki süre için  akıllıca bir oyalama yöntemi diyebilirim. Ada misafirlerinin tek bir ortak yanı var; o da adayı romantizm yaşamak için tercih ediyor olmaları. Sizleri fazlasıyla anlayan insanlarla bir arada olacağınız için huzurunuzu kaçıracak olaylarla karşılaşmanız pek mümkün olmuyor.

Oda tipi ve lokasyon seçiminin önemini tecrübeli kişilerden öğrendiğimiz için adanın en özel kısmında odamızı yaklaşık 3 ay önceden ayırmıştık. O yüzden resepsiyondan odaya geçmeyi sabırsızlıkla bekliyorken bir golf arabası bizi aldı ve odaya doğru yola çıktık.

Odamıza giderken (sol tarafta baştan 3. oda)
Odamıza giderken (sol tarafta baştan 3. oda)

5 gecenin 2 gecesi burada, 3 gecesi de sahil villalarında kaldığımız için adadaki oda türlerinin tüm farklılıklarını görme şansımız oldu ve çok rahatlıkla adanın en özel hissettiren bölgesi bu bölge diyebilirim. Geceleri balkondan okyanusa doğru loş ışık vuruyor ve okyanus manzaralı jakuzinizde ışığa gelen balıkları izlemek müthiş bir zevk. Aynı zamanda biraz ilerde Uthuru Bar’da canlı akustik performans var. Uthuru Bar’da canlı müziğin olduğu zamanlar adanın en romantik zamanı olabilir. Bir gün batımında, bir de akşam yemeği sonrası hava karardığında slow akustik canlı performanslar sergileniyor ve her gün farklı kişiler geliyor. Adalarda altyapı engellerinden dolayı aydınlatma çok fazla değil ama bu dezavantajı çiftler için büyük avantaja çevirmeyi becerebilmişler.

                                        Gece balkonda okyanus keyfi yaparken ziyarete gelen köpek balığımız Sharky.

Rüya gibi geçirdiğimiz izole ilk iki geceden sonra sahil villalarına geçerek daha normal bir balayı geçirmeye başladık (Tabii ki su üstü villalarına göre normal:)) Ancak sahil villasına geçince adayı gezme ve aktiviteleri yapma ihtiyacı/fırsatı buluyorsunuz. İyi ki böyle bir oda değişikliği yapmışız. Ada hayatının, doğal güzelliklerin, deniz kenarında bulunan havuzun, spor aktivitelerinin ve Meeru kumsalının keyfine anca o zaman varmış olduk(Yazımın sonuna hepsi için fotoğraf koydum).

Adada her çeşit mutfak mevcut. Her gün için farklı menüler var ve hepsi de inanılmaz lezzetli. Tavsiyem adada mutfak konusunda değişik lezzetlere açık olmanızdır. Biz her gün farklı yöresel lezzetleri denedik ve hiç pişman olmadık diyebilirim. Özellikle çorbalarını denemelisiniz. Şahsen eti çok severim. Abartmıyorum farklı ve muhteşem lezzetlerde 6 günde toplamda 5 kilo dana-kuzu-balık-tavuk eti yemişimdir.

Tropik meyve Rambutan’ı yerken.
Tropik meyve Rambutan’ı yerken.

Yemek keyfinizi artıran bir diğer konu ise hizmet. Adada kaldığınız süre boyunca sizden sadece bir kişi sorumlu ve emrinize amade diyebilirim. Bizden sorumlu kişi arkadaşımız Muhammed’di. Böyle bir fırsat bulunca da Maldiv halkı ile alakalı merak ettiklerinizi sormadan duramıyorsunuz. Zaten eminim ki çok derine inmeden sadece Muhamamed’ten bahsetsem aklınızda bir şeyler oluşur. 4 kardeşler ve hepsi farklı adalarda çalışıyor. Babası da başka bir adada annesiyle beraber çalışıyor. Maldiv halkı için en önemli gelir kaynağı turizm ve bu işten ekmek yemek istiyorsan ingilizce bilmen şart. Ne kadar ingilizce biliyorsan o kadar iletişim odaklı işler yapıyorsun ve daha çok para kazanıyorsun. Adada istisnasız her içki var(alkollü ve alkolsüz). Hepsini tadamayacağınız kadar da kokteyl var. Mutfaktaki cesaretinizin de bu menüde devam etmesini dilerim. İnanın hepsi gerçekten farklı, farklı isimlerde aynı içecekler önünüze gelmiyor:)

Arkadaşımız Muhammed ile Maldiv hatırası fotoğrafı çekilirken.
Arkadaşımız Muhammed ile Maldiv hatırası fotoğrafı çekilirken.

Meeru’yu diğer adalardan ayıran en büyük özellik ise aktivite sayısının çok fazla olması. Zamanımız dar olduğu için biz sadece snorkeling, golf, cricket, kano, masaj, trekking ve oyun salonu aktivitelerinden faydalanabildik😬. Bu arada Meeru cricket takımı son 8 yılın Maldiv Cricket şampiyonuymuş. Onlarla antreman yapmak benim için gerçekten çok keyifliydi.

Ne zaman giderseniz gidin ama mutlaka cumartesi gecesini adada geçirecekmiş şekilde program yapın. Bizim için en unutulmaz geceydi. Gece hayatı konusunda iddialı gördüğünüz tüm mekanlara taş çıkartır. Okyanus kıyısında küçük bir sahnede dj performans sergilerken siz de ‘All Inclusive+’ konseptinin dibine vuruyorsunuz:)

Bu arada Maldiv adalarının ömrünün az kaldığı söylentileri gerçekmiş. Ama bu durum ada sahiplerinin pek umrunda değil. Sadece bizim ada her gün 100.000 USD’ye yakın para kazanıyor. Dolayısıyla aklın almayacağı paralar dönüyor ve patronlar da ada almaya devam ediyor. Mesela bizim adanın sahibi 7 Maldiv adasına sahip ve hepsi de Meeru konseptinde. Ama bu yok olma  turistlerin umrunda. İlk Mars’a giden olmakla son Meeru’ya giden olmak arasında ne fark var ki:)? Umarım biz başlangıcımızı bir ömür aramayız, yeni başlayacaklar da en az bizimki kadar güzel başlangıç yaparlar.

Aktivitelerin bir kaçı.
Aktivitelerin bir kaçı.
Odamıza giden yolda fotoğraf molası verirken.
Odamıza giden yolda fotoğraf molası verirken.
Okyanus manzaralı jakuzzi keyfi yaparken.
Okyanus manzaralı jakuzzi keyfi yaparken.
Ormanda yürüyüş yaparken.
Ormanda yürüyüş yaparken.

Leave a Reply