Maldivler’de Balayı

Çoğu çift balayı destinasyonu seçerken ilk olarak arama motorlarına ‘en iyi balayı lokasyonları’ diye yazıyor. Biz de bu çiftlerden biriydik. Çok benzer listelerle karşılaştık ve Maldivler genelde ilk sıralarda yer alıyordu. Acaba değer mi diye de kendimize sormadan edemedik ve araştırmaya başladık. Fakat farkettik ki çok fazla ada ve değişken fiyatlar var. Bu durum da haliyle insanları ürkütüyor. Ben de bu tedirginliği bizden sonraki çiftler yaşamasın diyerek tecrübelerimizi paylaşmak istedim.

İlk olarak Maldiv’lerde hangi adaya giderseniz gidin yapmanız gereken bazı ortak şeyler var. Bunlardan başlayarak madde madde ilerleyelim.

1 – Turla mı  gidelim?

Bir çok turla konuştuk, yazıştık. Verdikleri fiyatlar çok tutarsızdı. Ulaşım için havayolları şirketlerinin kendi sitelerini, konaklama için ise otellerin kendi sitelerini kullanarak bir fiyat çıkarabilirsiniz. Sonrasında turun fiyatlarıyla karşılaştırın, farkı siz de göreceksiniz muhtemelen. Bir adada kalıyorsunuz ve tatilin içinde herhangi bir tur mevcut değil. Dolayısıyla düşünemeyeceğiniz ekstra bir etkinliği pakete eklemeleri pek olası değil. Tabii sonrasında Dubai’ye falan geçmeyecekseniz.

2 – Ulaşım tercihi

Maldivler Cumhuriyeti’nin(Republic of Maldives) başkenti Male’dir ve tek havaalanı da oradadır. Dolayısıyla hangi adayı seçerseniz seçin ilk durağınız Male oluyor. Male’ye gidiş için de iki seçeneğiniz mevcut. THY ile direkt uçuş ya da Emirates Airlines ile Dubai aktarmalı uçuş. İkisinin de farklı avantajları var.

a – THY ile direkt uçuş: Saatleri tam tatile gidenlere uygun şekilde ayarlanmış. Ortalama 8 saatlik bir uçuşla gece yolculuğu yapıyorsunuz. Maldiv saatiyle saat 10:00(GTM +5) gibi Male’desiniz ve adanıza gitmenizle saat 12:00’yi buluyor. Bu da zaten check in saatine denk geliyor. Uçakta THY’nin uzun uçuş imkanları geçerli olduğu için 2 öğün lezzetli yemekler veriliyor. Hele cam kenarını kaparsanız muhteşem bir yolculuk haline dönüşüyor. (Biz gidişte düğün telaşından, dönüşte de Male’yi görmek için cam kenarını seçemedik. Bu arada aklınızda olsun Male’den İstanbul’a gelen uçuşta online check in yapamıyorsunuz. Eğer cam kenarı olmazsa olmazınızsa giderken düğün esnasında alarm kurmalısınız, dönerken de havaalanında 3 saat öncesinden bulunmalısınız.)

Dönüş saati de oldukça güzel. Uçuş gece olduğu için check out sonrası adanızdan Male’ye ulaşım sıkıntısı yoksa günü adada geçirebiliyorsunuz. Fazladan bir günün (hele ki bu son gününüz ise)  tadı başka oluyor.

b – Emirates ile Dubai aktarmalı: Aşağıda gidiş ve dönüş saat bilgilerini görebilirsiniz. THY’ye göre daha ucuza geliyor. Fakat gece yarısı aktarma beklemek, indi bindi yapmak, dönüş için erkenden odanızı terketmek koşuluyla. Fakat Maldiv sonrası 1-2 gün de Dubai’de kalmayı düşünüyorsanız gayet uygun.

Emirates - Maldivler'de Balayı

Bizim tercihimiz direkt uçuştan yana oldu. Ben tecrübemizi paylaşayım, karar sizin:)

2 – Başkent Male’ye gidilir mi?

Eğer farklı yerler görmeyi seviyorsanız buralara kadar gelmişken başkenti görmeden dönmek olur mu diye kendinize soracaksınız. Biz de sorduk ve Male’ye gitmeye karar verdik. Çarpık kentleşmenin dibi diyebilirim. Görülecek hiçbir yeri yok ve turist olduğunuzu anlayan bazı kişiler(kendilerini rehber diye nitelendiriyorlar) peşinizden ayrılmıyor. Bu durum bizim çok hoşumuza gitmedi. Türk olduğunuzu öğrendiklerinde biz de müslümanız diyerekten güveninizi kazanmaya çalışıyorlar fakat o güveni bize veremediler. Male’nin tek güzel tarafı ucuz hediyelik eşyaların bulunması. Havaalanındaki fiyatlara göre parça başına 3-4 $ daha ucuz. Tabii eğer pazarlık yaparsanız:) Muhakkak yapın!

Biz hava koşullarından dolayı havaalanına erken gitmek zorunda kaldık ve bu sebeple boş oturmaktansa Male’yi görelim dedik. Adada kalma şansımız olsaydı bu tercihi kullanmayacağımıza eminim.

3 – Yüzlerce adadan hangisini seçeceğiz?

Maldivler yüzlerce adadan oluşuyor ve çoğu da size mükemmel bir tatil yaşatmak için tasarlanmış. Fakat siz bunlardan birini seçeceksiniz.  Aşağıdaki kriterlerin seçeneklerinizi daraltacağına eminim.

  • Her şey dahil hizmet veren otellere bakın( All inclusive Plus).

Kesinlikle her şey dahil otellere bakın. Bu sayede hem menüye ve fiyatlara bakıp gereksiz zaman kaybetmiyorsunuz hem de kendinizi daha rahat hissediyorsunuz. İçeceklerin kadehleri ortalama 10$ civarında, atıştırmalıklar ise 7$ civarında. Buradan fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Emin olun o sıcakta ve ortamda çok fazla içecek tüketiliyor.

Araştırmaya başladığınızda her şey dahil otel(ada) sayısının çok az olduğunu anlayacaksınız. İşinizi de kolaylaştırmış oluyor.

Bu arada paketin içine neler dahil olduğunu yazan bilgilendirmeleri iyi okuyun. Çünkü düşündüğünüzden çok daha kapsamlı olacağına eminim.

  • Aktiviteleri bol olan bir ada seçin.

Giden yakınlarımla konuştuğumda adada 3-4 günden sonra rutine bağlıyorsun ve sıkılabiliyorsun dediler. Bu sebeple biz tercihimizi aktivitesi bol olan adalar arasından yaptık. Bunu anlamanın çeşitli yolları var. Google Earth’den adaya bakabilirsiniz. Ada ne kadar büyükse aktivitesi de o kadar fazladır. Otellere mail atabilirsiniz. Adada neler var neler yok hepsini size aktarıyorlar.

  • Denizi güzel olan bir ada seçin.

Maldiv’lerin en keyifli kısmı snorkelling ve dalış aktiviteleri. Türkiye’de 30 metrede göremediğiniz su altı güzelliklerini 3-4 metrede görebiliyorsunuz. Dolayısıyla su altı güzellikleri olan adaları tercih edin. Bunu da adadaki aktivitelerden anlayabilirsiniz. Eğer su ile ilgili aktivite çoksa adanın suyu güzel demektir.

  • Sosyal medyadan takip edin.

Instagram bu iş için mükemmel bir platform. Hem adayla ilgili görsellere hem de giden veya gidecek kişilere beğeni ve yorumlardan ulaşabiliyorsunuz. Çok fazla Türk bulacağınıza eminim. O kişilerle iletişime geçin ve aklınızdakileri sorun. Biz balayına giden bir çok çifti buradan bulduk ve bu sayede kafamızdaki bütün soru işaretlerini gitmeden kaldırmış olduk.

Muhakkak içinize sinen adalara mail atın ve aklınıza ne takılıyorsa sorun derim. Müşteri memnuniyeti onlar için çok önemli. Adaların hepsi cennet gibi, dolayısıyla bu tarz yöntemlerle kendi adalarına müşteri çekebileceklerinin farkındalar. Bu arada siz ne kadar araştırırsanız araştırın, oraya ayak bastığınızda beklentinizin kat ve katının size sunulacağından emin olabilirsiniz.

Biz bu kriterlere göre seçimimizi Meeru adasından yana yaptık. Meeru adasını da bir sonraki yazıya bırakıyorum.

  • Ada halloldu, sıra odada.

Odalar adaların kıyılarında bulunuyor. Eğer nispeten büyük bir adaya gidecekseniz odalarınızın adadaki konumu da oldukça önemli. Restoran ve barlara yakın odalarda olmanız sizin için avantaj oluyor. Adaların bazı yerlerinde dalışa izin verilmiyor. Her ada ufak da olsa limana sahip ve liman kıyılarında dalış yasak. Okyanus manzarası ve temiz bir kıyı istiyorsanız liman kıyısından uzak durun derim.

Oda tercihlerine gelecek olursak bu sizin bütçenize kalıyor ama söylemeden edemeyeceğim. Su üstü villalar sizi adada çok özel hissettiriyor.

Jakuzili su üstü bungalovu
Jakuzili su üstü bungalovu

Umarım Maldiv’i düşünen balayı çiftleri için faydalı bir yazı olmuştur. Olabildiğince açık bir şeklde tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Hepinize şimdiden keyifli Maldiv’ler diliyorum:)

Maldivler’in geleneksel danslarından biri:

05.08.2018

Leave a Reply