Tebrikler Dermatolog Dr. Begüm Güneş

Okumadan Önce Bilgilendirme: Yazıyı son ses Duman’dan Senden Daha Güzel şarkısını dinleyerek okumanız şiddetle tavsiye edilir.

Sadece bir tebrik yazısı. Anlatacaklarım çok az kişinin yaşadığı tecrübeler. Dolayısıyla size hitap etmediğini düşünebilirsiniz ama toplum olarak başarı hikayelerini sevdiğimiz için belleğinizde dursun derim. Azımsanacak bir başarı değil. Nedenini okudukça anlayacaksınız.

TUS’tan bahsedeyim biraz. Ülkemiz sınırlarında gerçekleştirilen en zor sınav ve yaklaşık 14.000 kişi her dönem katılım sağlıyor. Üstüne bu zorluk yetmezmiş gibi bazı bölümler il başına 2-3 kontenjan açıyor. Bu İstanbul olunca sayı 6-7’ye kadar anca çıkabiliyor ve her ne  hikmetse derece bekleyenler de bu bölümlere akın ediyor. Düşünün İstanbul ilinde dermatoloji için 7 farklı yerde toplamda 8 kontenjan açılıyor. Siz de dermatolog olmak istiyorsunuz. Bu şu demek: Tıp eğitimini okul derecesi ile bitirin, hatta TUS sınavında Türkiye derecesi yapın yine de önünüzdeki 8 kişi İstanbul’da dermatoloji yazarsa ‘Game Over’. Eğitim sistemine falan girmeden sakinliğimi koruyarak ilk tebrik sebebini geçiyorum.

Her insanın zorla yaptırılan olaylara karşı alerjisi vardır. Hele bir de acemi olduğun bir konu ise tedirginlikten geceleri uyuyamazsın. Hastane acilinde zorunlu hizmeti yaşamak da tam olarak budur. Ayda 7 nöbet, her nöbette de 900 hasta deseniz; bu 3 ayda 18.900 hasta bakmanız demektir. Bazıları dayanamayıp istifa ederken bazıları zekasının yanına sabır ve olgunluk katarak dayanmasını bilir. Tabii destekleyen birinin olması artıdır diye düşünüyorum 😀

Birisi için değişmek ne kadar zordur? Bambaşka biri olmaktan bahsetmiyorum. Onun hoşuna gitmesi bana yetiyor diyip düşünmeden yaptığınız şeyler, bana bir kaybı yok ama onu mutlu ediyor diyip kendinizde törpülediğiniz huylar veya alttan almak. Bence bir insan için çok ama çok zor bir durum. Yalnız şunu da söylemek gerek: Bir ömür başka türlü nasıl geçer ki?

Evet Dermatolog Dr. Begüm Hanım. Yukarıda bahsi geçen konuların senden daha iyi üstesinden gelen birini daha tanımadım hayatımda. Bu sebeple seni tebrik ederim. 🙂

 

21.02.2018

Leave a Reply