Eve Espresso Makinesi Alınır Mı?

Espresso makinesi için çoğu kahve severin evine almak istediği, fakat değer mi o kadar para vermeye diyip bir kenara attığı cihaz diyebiliriz. Begüm’le bu ikileme girmemek adına düşünmeden karar verdik ve güzel bir espresso makinesi aldık. Belirli bir süre geçince de makinenin parasını çıkardık mı diye merak ettim ve cihazın geri dönüş süresini hesapladım. Almakla almamak arasında kalan arkadaşlara bir yardımı dokunur belki diyerekten de paylaşmak istedim, keza benim çevremde benden daha kahve bağımlısı olup bu ikilemi yaşayan çok insan var.

Bu analizi yapabilmek için tam 137 gün beklemek zorunda kaldım. Çünkü tüketim profilimize hakim değildim ve bunu kaydeden bir espresso makinamız vardı artık. Makine ilk kreç temizleme uyarısını verinceye kadar bekledikten sonra makineden verileri aldım. Bu süre içerisinde 149 adet kahve içmişiz ve bunların 108’i sütlü kahve.

photo 2019 04 04 20 04 04 768x1024 - Eve Espresso Makinesi Alınır Mı?

Kahve çekirdeği olarak halamın ve annemin kiloyla stokladığı kilosu 100 TRY olan Eminönü kahvecilerinin ürünlerini kullandık. Kahve uzmanlarından öğrendim ki kahve çevrim oranı 1:1 olan espressolar kaliteli olarak geçiyormuş. Ama sonra da öğrendim ki bu oran Starbucks(SBX)’ta 1:2, bizim makinede de 1:2’ymiş. Bu oranla oynayabiliyorsunuz tabii ama fabrika ayarları öyle olunca kurcalamamışız haliyle:). Bu oran şu demek: eğer filtrenize 15 gram kahve koyuyorsanız 1:1 oranda 15 ml espressoya, 1:2 oranında 30 ml espressoya sahip oluyorsunuz. Diğer gerekli bilgiler de aşağıdaki tabloda. Şanslıyız ki kahveyi iyi zamanda almışız. Biz aldık döviz krizi çıktı. Aynı makine şuan 3.800 TRY. Ama siz siz olun fiyatı artmış diye en baştaki ikileme düşmeyin. Hatta düşmeyin diye ya 3.800’e alsaydık ne olurdunun cevabını da vereceğim.

Kahve Verileri - Eve Espresso Makinesi Alınır Mı?

Olabildiğince hassas bir çalışma yapabilmek için tüketilen elektriği ve sütü de hesaba kattım. Elektriği genelde makineyi akşam saatleri kullandığımız için EPİAŞ’tan o saatlerin ortalaması olan 35 kuruş/kWh olarak aldım. Buna ek olarak gider kısmına %10 cazibe oranı ekledim. Bu oran “normalde içmez ama makinesi olunca içiyor” diyenler için. Ortaya keyifli bir nakit akışı çıktı. Aşağıda gördüğünüz gibi bir yılda kendini geri ödüyor makine. Şimdiden yarısını geri almışız hatta. Önümüzdeki ekim ayında nakit pozitife çıkıyoruz.

image - Eve Espresso Makinesi Alınır Mı?

Pekiii espresso makinesini şimdiki fiyatı olan 3.800 TRY’ye alırsanız ne olur?

image 1 - Eve Espresso Makinesi Alınır Mı?

Bu sefer de 1.5 yıla nakit pozitiftesiniz.

Anlayacağınız her gün muhakkak bir kahve içiyorsanız makineyi almanızı tavsiye ederim. Herkesin favori kahvecisi vardır. Nero, SBX, Lavazza, Arabica, Caribou vs. Ama inanın bana kendi yaptığınız kahve en lezzetli ve zevkle içilen kahve. O köpüren süt yok mu, anlayamazsınız:)

05.04.2019

Leave a Reply