Güneş’inize Gölge Düşürmeyin

Her dönemin kendi trendi var. Bu trendleri ise o dönemin fırsatları şekillendiriyor. Bir bakmışsınız dededen kalma bir pul koleksiyonu şuan hayatınızı kurtaracak değerde. Kim bilir belki zamanında kenarda dursun dediğiniz bir kripto para torununuzun  hayatını kurtaracak ilerde. Elimizdekilerin değerini bilmek kadar değerleneceği zamanı da öngörmek gerekiyor. Tıpkı şuanki lisanslı projeler gibi.

Lisanssız güneş enerjisi santral kurulu gücü 2.3 GW seviyelerine ulaştı. ‘Öztüketim’ mottosuyla yola çıkan lisanssız mevzuatı ilk virajda yön değiştirdi ve misyonunu tamamlayamadan sona geldi diyebiliriz. Kazananlar belli: Arsa sahipleri ve ıssız iş hanları. Kısaca yakın gelecekte ise gündem şöyle olacak: YEKDEM sonlanacak, lisanslı projeler devreye alınmaya başlayacak, YEKA ile uzun vadeli sektör yatırımları gerçekleşecek ve sadece ithalattan değil ihracattan da bahsediyor olacağız, lisanslı projeler ile büyük yatırım firmalarının sayısı artacak ve kurumsal istihdam artmış olacak. Bunu altını çizerek söylemek istedim çünkü sektöre kazancı büyük. Artık marka şirketlere giremeyen sınıfların tercihi olan sektör sınıfından çıkarak genç kuşağın gözdesi kurumsal rekabet ortamına uygun sektörler arasında yer alacak.

Asıl konuya dönersek ülkede şuan için fırsatlar inşası gerçekleşmemiş lisanslı projeler.  Lisans bedeli 68.000 TL/MW olan projeler olduğu gibi 2.750.000 TL/MW olanlar da mevcut ki bu projelerin hepsi aşağıda gördüğünüz haritadaki siyah çizginin altında bulunmaktadır. Bu projelerin %13’ü Antalya’dayken bir o kadarı da Van’da. Yani doğu batı ayrımı olmadan bütün güney kesim güneşten faydalanacak. Santrallerin üretim potansiyallerinde ise lisans bedellerindeki gibi büyük farklılıklardan söz etmek mümkün değil. Üstelik yatırım maliyetleri de üretim potansiyalleri gibi benzer olacak. Dolayısıyla her santral farklı bir hikayeye sahip olacak gibi duruyor.

Capture - Güneş'inize Gölge Düşürmeyin

Peki gelir modelleri benzer olacak bu projelerin gider modelleri nasıl optimize edilecek? Örneğin Erzurum’da 5 MW’lık proje için 68.000 TL/MW ödenirken Konya’da aynı kapasitedeki proje için 2.510.000 TL/MW ödemenin planlaması nasıl yapılacak? Peçete üstü hesap yaptığımızda santrallerin bazıları 10 yıl sonunda(YEKDEM bitince) anca yatırımcısını rahatlatacak gibi duruyor.

Satın alma ve ihale yönetimi, kontrat yönetimi, proje tasarımı, ürün seçimi, bütçe oluşturma, nakit akışı oluşturma, üretim öngörüleri, pazar araştırması yapmak, finansal-teknik fizibilite çalışmaları, maliyet hesapları, işletme&bakım, denetim gibi bir çok konu yukarıda sorduğumuz ödeme planlamasını etkileyecektir. 30 yıllık bir yatırım olduğunu düşünürsek eşeği sağlam kazığa bağlamak gerektiğini geçmiş tecrübelerle anlamış olmalıyız. Bunun için de ekibi dış kaynak kullanımı ile veya sektörü bilen kişilerle güçlendirmek gerek.

Aklıma gelmişken bahsettiğimiz konuların tamamına yakınını tek çatı altında yapan SOLARIAN’ın künyesini paylaşmak faydanıza olabilir :).

Check List - Güneş'inize Gölge Düşürmeyin

Eğer sektörün gelişmesini istiyorsak bu yatırımların sağlam yapılması lazım. Ne kadar sağlam o kadar beğeni, ne kadar beğeni o kadar ilgi, ne kadar ilgi o kadar önü berrak, ne kadar önü berrak o kadar güçlü bir sektör.

Siz siz olun Güneş’inize gölge düşmesine izin vermeyin ve mutlaka bir bilene danışın.

13.12.2017

Leave a Reply